Nikdo není neomylný a možná jste pod stromečkem našli i dárky, které jsou moc malé, dlouhé, upnuté, nelíbivé barvy, nevhodné nebo zkrátka víte, že je nevyužijete. A teď přichází na řadu okřídlené: Kam s nimi?
OBLEČENÍ & BOTY
▪️ Nepadnoucí oblečení a boty lze vyměnit. Většina obchodníků nabízí možnost vrácení zboží do 14 dnů, v období Vánoc se lhůta u některých prodlužuje.
▪️ Nepadnoucí kousky můžete prodat. Existují specializované portály (Vinted), online bazary (sBazar, Aukro), prodej lze realizovat i přes Marketplace na Facebooku nebo takové kousky můžete donést na bazar nebo swap, až se bude konat ve vašem okolí.
▪️ Oblečení a boty lze darovat. Buď do sběrných kontejnerů na oděvy a obuv, které provozují charity a diakonie. Případně se lze obrátit napřímo na neziskové organizace a instituce, které pracují s rodinami v nouzi, oběťmi živelných katastrof, s lidmi bez domova, rodiči samoživiteli či lidmi ve svízelné životní situaci. V mnoha městech najdete také charitativní obchůdky, kde výtěžek za prodané oblečení putuje na dobrou věc (například Moment Ostrava - Prospěšný SECOND HAND, Přestupní stanice, Restart Shop, Nadace ADRA, Nadace Veronica, Koloběh a mnohé další).
KOSMETIKA & DROGERIE
Nevoní, nevhodné složení, barva nebo alergie. To mohou být důvody pro darování nebo prodej kosmetiky, parfému či drogerie.
▪️ Pokud je nemáte komu darovat nebo s kým vyměnit, můžete využít například například swap skupiny na Facebooku.
▪️ Drogerii a hygienické potřeby můžete také věnovat charitě nebo spolkům, které pracují s lidmi bez domova, seniory nebo znevýhodněnými skupinami (Jako doma, Armáda spásy, NADĚJE, Domov Sue Ryder a spousta dalších).
KNIHY
▪️ Poslat přečtené, neoblíbené nebo nevhodné knihy dál můžete například přes Knihobot nebo Reknihy.
▪️ Další možností jsou antikvariáty nebo knižní burzy.
▪️ A pokud máte v blízkosti Knihobudku, možná zdarma potěšíte nějakého čtenáře či čtenářku.
BYTOVÉ DOPLŇKY & HRAČKY
▪️ Vedle bazarů a antikvariátů můžete využít například online platformy, jako jsou sBazar, Bazoš nebo Aukro. Na Facebooku existuje mnoho skupin, kde se věcí za odvoz nebo výměnou někdo ujme.
▪️ Některé charitativní obchůdky přijímají i bytové doplňky. Doporučujeme předem prověřit, jaké věci lze přinést.
ELEKTRONIKA & SPOTŘEBIČE
▪️ Mnohé technologické vychytávky či přístroje lze do určité doby od nákupu vyměnit u prodejce.
▪️ Další možností jsou knihovny věcí. Třeba jako Knihovna věcí Brno. Zde si pak zájemci mohou danou věc vypůjčit a poslouží tak hned několika "majitelům a majitelkám".
▪️ V některých městech již fungují Re-use centra. Většinou se nachází ve sběrných dvorech. Zanechat zde můžete nejen elektroniku nebo spotřebiče, ale také vybavení do bytu, hračky nebo sportovní výbavu.
POTRAVINY
▪️ I potraviny lze věnovat. Například celorepublikové síti Potravinové banky.
▪️ Ve skupinách na Facebooku můžete jídlo darovat přímo ve vašem městě nebo obci. Stačí vaše přebytky v skupině nabídnout. Lze využít také aplikace Darujjídlo.
Vegetariánské a veganské potraviny můžete věnovat FOOD NOT BOMBS PRAHA support. Jídlo poslouží lidem bez domova.