Blog
Sdílená doprava
Dostat se z bodu A do bodu B. To je oč tu běží. Ne vždy se musí jednat o vlastní dopravní prostředek. Není nutné kupovat si vůz či kolo, pokud ho nevyužijete. Investice by vám tak zbytečně stála v garáži nebo ve sklepě a ztrácela na hodnotě. Od toho tu jsou alternativy, díky kterým lze dopravu sdílet.
Město a slunce
(Ne)vhodné dárky
Nikdo není neomylný a možná jste pod stromečkem našli i dárky, které jsou moc malé, dlouhé, upnuté, nelíbivé barvy, nevhodné nebo zkrátka víte, že je nevyužijete. A teď přichází na řadu okřídlené: Kam s nimi?
Město a elektroodpad
Česká republika má v evropském měřítku vcelku dobře propracovaný systém zpětného odběru materiálů, které lze díky sběru následně zpracovat, recyklovat a vrátit do oběhu. Využíváte tyto možnosti?
Zahradničení ve městě
Malou "zahrádku" si dnes můžeme zřídit i na parapetu. V článku přinášíme možnosti pěstování ve městě. Kde pěstujete a jak zkracujete cestu od "farmáře" na vidličku vy?
"Odpad" & zdroje
Pro jednoho odpad, pro jiného cenná druhotná surovina. To platí i pro odřezky či slupky ovoce a zeleniny, kávovou sedlinu, čajové sáčky (pokud nejsou z plastu), tvrdé pečivo a další organický odpad z kuchyně. Využijte jejich potenciál pro sebe.
Zóny získávání jídla
Víte co jsou to zóny získávání jídla? Do jaké zóny si pro potraviny chodíte nejčastěji vy?
Nákupy bez obalu
V domácích podmínkách je možné vyrobit (a vypěstovat) spoustu věcí:od jídla přes kosmetiku až po dětské hračky. Nakupování se ale i přesto zcela nevyhneme. Jenže i takový nákup může být šetrný k životnímu prostředí. V článku přinášíme malé shrnutí možností, jak snižovat obalový materiál a odpad v podstatě každý den.
Farmaření jako cestu k soběstačnosti, péči o krajinu i zadržení vody učí kniha Bena Falka
Radikální změna prostředí se může udát na pár stovkách metrů čtverečních. I na několika málo hektarech lze během několika let vytvořit dokonale fungující ekosystém produkující dostatek obživy, zabraňující erozi půdy, udržující vodu v krajině a podporující pestrost rostlinných i živočišných druhů. Vyžaduje to čas, trpělivost a ochotu naslouchat přírodě. Jak dlouho? Autorovi inspirativní knihy Rodinné hospodaření v měnícím se světě, americkému ekofarmáři a krajinnému architektovi Benu Falkovi, to trvalo sedm let.
Jak přežít v budoucnosti? V nových ekosystémech měst! (text pro časopis PRO města a obce)
Dvě třetiny obyvatel této planety budou v roce 2050 žít ve městech. Jak dosáhnout toho, aby zůstala nadále příjemným prostředím a fungovala i lidská společenství? Aby se nerozmáhala gentrifikace, zahlcení dopravou, nesnižovala se kvalita životního prostředí nebo nedocházelo k rozmachu satelitů? Možnosti nabízí známý americký biolog a guru regenerativního přístupu k přírodě i městskému prostředí Toby Hemenway ve své zásadní knize Ekosystémy měst budoucnosti. Psáno pro časopis PRO města a obce.