Sdílená doprava

Sdílená doprava

Dostat se z bodu A do bodu B. To je oč tu běží. Ne vždy se musí jednat o vlastní dopravní prostředek. Není nutné kupovat si vůz či kolo, pokud ho nevyužijete. Investice by vám tak zbytečně stála v garáži nebo ve sklepě a ztrácela na hodnotě. Od toho tu jsou alternativy, díky kterým lze dopravu sdílet.


Město a slunce

Město a slunce

Slunce, snad ještě dlouho bude nevyčerpatelným zdrojem energie. Velkou výhodou je, že jeho energie je zdarma. V článku přinášime možností, jak zažádat o pomoc při instalaci slunečních panelů na nemovitosti. 

(Ne)vhodné dárky

(Ne)vhodné dárky

Nikdo není neomylný a možná jste pod stromečkem našli i dárky, které jsou moc malé, dlouhé, upnuté, nelíbivé barvy, nevhodné nebo zkrátka víte, že je nevyužijete. A teď přichází na řadu okřídlené: Kam s nimi?


Město a elektroodpad

Město a elektroodpad

Česká republika má v evropském měřítku vcelku dobře propracovaný systém zpětného odběru materiálů, které lze díky sběru následně zpracovat, recyklovat a vrátit do oběhu. Využíváte tyto možnosti?


Zahradničení ve městě

Zahradničení ve městě

Malou "zahrádku" si dnes můžeme zřídit i na parapetu. V článku přinášíme možnosti pěstování ve městě. Kde pěstujete a jak zkracujete cestu od "farmáře" na vidličku vy?


"Odpad" & zdroje

"Odpad" & zdroje

Pro jednoho odpad, pro jiného cenná druhotná surovina. To platí i pro odřezky či slupky ovoce a zeleniny, kávovou sedlinu, čajové sáčky (pokud nejsou z plastu), tvrdé pečivo a další organický odpad z kuchyně. Využijte jejich potenciál pro sebe.


Zóny získávání jídla

Zóny získávání jídla

Víte co jsou to zóny získávání jídla? Do jaké zóny si pro potraviny chodíte nejčastěji vy?


Nákupy bez obalu

Nákupy bez obalu

V domácích podmínkách je možné vyrobit (a vypěstovat) spoustu věcí:od jídla přes kosmetiku až po dětské hračky. Nakupování se ale i přesto zcela nevyhneme. Jenže i takový nákup může být šetrný k životnímu prostředí. V článku přinášíme malé shrnutí možností, jak snižovat obalový materiál a odpad v podstatě každý den.


Farmaření jako cestu k soběstačnosti, péči o krajinu i zadržení vody učí kniha Bena Falka

Farmaření jako cestu k soběstačnosti, péči o krajinu i zadržení vody učí kniha Bena Falka

Radikální změna prostředí se může udát na pár stovkách metrů čtverečních. I na několika málo hektarech lze během několika let vytvořit dokonale fungující ekosystém produkující dostatek obživy, zabraňující erozi půdy, udržující vodu v krajině a podporující pestrost rostlinných i živočišných druhů. Vyžaduje to čas, trpělivost a ochotu naslouchat přírodě. Jak dlouho? Autorovi inspirativní knihy Rodinné hospodaření v měnícím se světě, americkému ekofarmáři a krajinnému architektovi Benu Falkovi, to trvalo sedm let. 


Jak přežít v budoucnosti? V nových ekosystémech měst! (text pro časopis PRO města a obce)

Jak přežít v budoucnosti? V nových ekosystémech měst! (text pro časopis PRO města a obce)

Dvě třetiny obyvatel této planety budou v roce 2050 žít ve městech. Jak dosáhnout toho, aby zůstala nadále příjemným prostředím a fungovala i lidská společenství? Aby se nerozmáhala gentrifikace, zahlcení dopravou, nesnižovala se kvalita životního prostředí nebo nedocházelo k rozmachu satelitů? Možnosti nabízí známý americký biolog a guru regenerativního přístupu k přírodě i městskému prostředí Toby Hemenway ve své zásadní knize Ekosystémy měst budoucnosti. Psáno pro časopis PRO města a obce.