V domácích podmínkách je možné vyrobit (a vypěstovat) spoustu věcí:od jídla přes kosmetiku až po dětské hračky. Nakupování se ale i přesto zcela nevyhneme. Jenže i takový nákup může být šetrný k životnímu prostředí. V článku přinášíme malé shrnutí možností, jak snižovat obalový materiál a odpad v podstatě každý den.

SÍŤKY  - jsou ideální na ovoce a zeleninu, kde nevadí, že bude v kontaktu s košíkem, nákupním pásem nebo pultem. Stejně je většinou omýváme. Mnohé prodejny už nabízí vlastní síťky, které si můžete koupit v případě, že chcete začít, nebo si zapomenete vlastní.

LÁTKOVÉ PYTLÍKY - jsou vhodné na suché potraviny - například pečivo, oříšky, ovoce a zeleninu, která není příliš měkká.

SÍŤKY i PYTLÍKY je vhodné pravidelně prát, aby drobečky nebo zbytky nehnily/neplesnivěly u nového nákupu.

SÍŤOVKY, LÁTKOVÉ TAŠKY -  jejich výhodou je trvanlivost. Můžete je používat roky a roky a mají velkou velkou nosnost.

SKLENICE, KRABIČKY - jsou skvělými pomocníky při nákupech v bezobalových obchodech, kde si naberete, nasypete nebo odtočíte množství, které potřebujete. Informujte se předem, jak daný bezobalový obchod funguje před prvním nákupem. Bohužel zatím není legislativně možné do vlastních nádob nakupovat v řetězcích.  Nevýhoda sklenic je, že jsou vcelku neskladné a pronesou se.

Vedle potravin je bezobalově možné nakupovat i drogerii, kosmetiku nebo čistící prostředky. Takzvanou nahatou kosmetiku lze sehnat například ve formě tuhého deodorantu, mýdla nebo šamponu. Stáčené čistící prostředky už začaly nabízet některé řetězce drogérií.

Sehnat nebo nabídnout obalový materiál je možné např. na facebookové stránce “Obal není odpad”.