Ekosystémy měst budoucnosti
Kniha amerického permakulturního lektora a designéra vyvrací mýtus, že permakulturu můžeme vytvářet a rozvíjet jedině na venkově. Naopak, právě města se svou velkou koncentrací lidí, myšlenek a různorodých životních stylů představují ideální pole působnosti pro ty, kdo chtějí žít udržitelněji, v souladu s přírodou, méně konzumně. Více
Kód produktu: P00003Doprava a platba
Kniha přináší nepřeberné množství námětů a řešení pro kýžené oživení měst, od zahrádek u rodinných domků přes komunitní zahrady a komunitou podporované zemědělství až po vize udržitelných a zdravých měst budoucnosti. Věnuje se také urbanismu a architektuře.
Každý čtenář, který se touží aspoň zčásti odpoutat od konzumního způsobu života, zde najde inspiraci a spoustu konkrétních námětů, jak proměnit svůj život.
S velkou pečlivostí a letitou znalostí popisovaných témat přeložila průkopnice permakultury v Česku Eva Hauserová. Zasvěcenými komentáři doplnil Jiří Dlouhý, hlava Společnosti pro trvale udržitelný život, a Petr Gibas, který v rámci Sociologického ústavu zkoumá komunitní aktivity ve městech.
Jak je u nás zvykem, překladovou část jsme doplnili tuzemskými ukázkami úspěšných projektů. V tomto případě jde o revitalizace a oživení veřejných prostor financovaných Nadací Proměny Karla Komárka, s jejíž laskavou podporou kniha vychází. Mediálně ji podporuje obohacující časopis a e-magazín Pro města a obce, pro kteroužto čtenářskou skupinu je ostatně Hemenwayova kniha primárně určena.
Chcete téma soběstačnosti a permakultury ve městě dále rozvíjet? Zveme vás do skupiny na Facebooku s názvem Ekosystémy měst. Připojte se zde.
Autor: Toby Hemenway
Překlad: Eva Hauserová
Počet stran: 328
Cena: 450 Kč
Vyšlo: 27. října 2021
Vydal: Walden Press
ISBN: 978-80-908015-2-3
Zóny získávání jídla
Víte co jsou to zóny získávání jídla? Do jaké zóny si pro potraviny chodíte nejčastěji vy?
Jak přežít v budoucnosti? V nových ekosystémech měst! (text pro časopis PRO města a obce)
Dvě třetiny obyvatel této planety budou v roce 2050 žít ve městech. Jak dosáhnout toho, aby zůstala nadále příjemným prostředím a fungovala i lidská společenství? Aby se nerozmáhala gentrifikace, zahlcení dopravou, nesnižovala se kvalita životního prostředí nebo nedocházelo k rozmachu satelitů? Možnosti nabízí známý americký biolog a guru regenerativního přístupu k přírodě i městskému prostředí Toby Hemenway ve své zásadní knize Ekosystémy měst budoucnosti. Psáno pro časopis PRO města a obce.
Recenze knihy Ekosystémy měst budoucnosti od autorky a permakulturní designérky Aleny Gajduškové
Město. Při vyslovení tohoto slova se nám vybaví především hluk, prach, smog, lidé, automobily, beton. Šeď a špína, nedostatek zeleně. Zdálo by se, že ve městech se žije za trest, opak je však pravdou, v posledních dvou stoletích je urbanizace čili růst lidské populace, která žije v sídlech s více než 5 000 obyvateli, na vzestupu. V roce 1800 žila ve městech pouhá tři procenta světové populace, v roce 2010 už to bylo padesát a půl procenta. To znamená, že od roku 2010 městská populace tvoří více než polovinu všech obyvatel na Zemi.
Recenze Jiřího G. Růžičky pro Radio 1 a A2
Během koronakrize na našem knižním trhu nenápadně přibylo nakladatelství Walden Press, které má ve svém jméně název zásadního díla Henryho Davida Thoreaua a čtenářům nabízí knihy, jež se nějak váží k ekologii. Samy jsou pak vytištěny na klimaticky neutrálním materiálu, který vznikl z recyklátů a upcyklátů, takže ekologicky citlivému čtenáři nabízejí počtení bez špatného pocitu, kolik kvůli knize muselo padnout stromů.
Jedním z prvních počinů nakladatelství je kniha Tobyho Hemenwaye Ekosystémy měst budoucnosti a autor se v ní zabývá možnostmi uplatnění permakulturních principů na udržitelnější život ve městě. Sám se původně pokusil žít udržitelně na americkém venkově, brzy ale zjistil, že skromější život na venkově je – pokud jde o emise CO2 – horší, než život v bytovém domě ve městě. Mluvíme tady samozřejmě o Spojených státech, kde jsou vzdálenosti chápány v jiném měřítku než u nás. Ze samoty, kde se Hemenway se svou ženou usídlil bylo nutné absolvovat dlouhé cesty za nákupy autem, i vytápění domu bylo poměrně náročné. Oproti tomu ve městě si autor chodí nakoupit pěšky a vytápění jednoho bytu je úspornější než celého domu, v němž stejně většinu času nikdo není.