Recenze Jiřího G. Růžičky pro Radio 1 a A2
Během koronakrize na našem knižním trhu nenápadně přibylo nakladatelství Walden Press, které má ve svém jméně název zásadního díla Henryho Davida Thoreaua a čtenářům nabízí knihy, jež se nějak váží k ekologii. Samy jsou pak vytištěny na klimaticky neutrálním materiálu, který vznikl z recyklátů a upcyklátů, takže ekologicky citlivému čtenáři nabízejí počtení bez špatného pocitu, kolik kvůli knize muselo padnout stromů.
Jedním z prvních počinů nakladatelství je kniha Tobyho Hemenwaye Ekosystémy měst budoucnosti a autor se v ní zabývá možnostmi uplatnění permakulturních principů na udržitelnější život ve městě. Sám se původně pokusil žít udržitelně na americkém venkově, brzy ale zjistil, že skromější život na venkově je – pokud jde o emise CO2 – horší, než život v bytovém domě ve městě. Mluvíme tady samozřejmě o Spojených státech, kde jsou vzdálenosti chápány v jiném měřítku než u nás. Ze samoty, kde se Hemenway se svou ženou usídlil bylo nutné absolvovat dlouhé cesty za nákupy autem, i vytápění domu bylo poměrně náročné. Oproti tomu ve městě si autor chodí nakoupit pěšky a vytápění jednoho bytu je úspornější než celého domu, v němž stejně většinu času nikdo není.
Nutno říct, že jeho kniha u nás nemohla vyjít v příhodnější čas, celá jedna kapitola se tu věnuje právě energetice a způsobům, jak ušetřit, zároveň v ní autor rozebírá, jak moc změnila naši civilizaci fosilní paliva, která lidem přinesla obrovské množství využitelné energie. Jak dnes víme, za cenu změny klimatu. Hemenway se tu ale rozsáhle věnuje i možnostem zadržování vody, omezování odpadu, lokálním měnám nebo radám, jak ve městě vybudovat zahradu. To vše za pomoci permakulturního designu, zejména zónování a sektorové analýzy.
České vydání v překladu jedné ze zásadních postav české permakultury, Evy Hauserové, je pak doplněno o poznámky vztahující se k českému prostředí a fotografiemi z úspěšných městských řešení u nás. Vzhledem k mnoha praktickým radám a k nim připojeným náčrtkům knihu ocení nejen ekologicky zodpovědní obyvatelé měst, ale také vedení radnic a manažeři městských úřadů.
Více na Radiu 1 zde.